مجازی سازها

استفاده از PowerCLI برای افزایش VMDK (دیسک مجازی) در ماشین مجازی VMware

در زیر دستورات oneliner که اخیراً از آن برای پیکربندی هارد دیسک VMware Virtual Machines استفاده کردم ، منظور این بود که دیسک مجازی VMDK را روی بیش از صدها ماشین مجازی رشد و گسترش دهیم. در زیر تکنیک های اصلی و خلاصه مقاله و اسکریپت ها آورده شده است. این دستورات یک خطی همچنین شامل دستوراتی برای به دست آوردن موجودی مربوط به دیسک است تا بتوانیم در پرونده Excel جمع آوری کنم ، اگر به عملیات انبوه نیاز دارم. در اینجا من اولین دستور را دارم که اطلاعات مربوط به نام درایو دیسک سخت ، CapacityGB ، FileName را نشان می دهد ، در لیست می خواهم ظرفیت دیسک سخت ۲ را افزایش دهم.

Get-VM vm01 | Get-Harddisk | Select Name, CapacityGB, FileName

وقتی فهمیدیم که می خواهم کدام درایو دیسک سخت را افزایش دهم ، اگر می خواهید VMDK را گسترش دهید باید فضای کافی در دیتاستور وجود داشته باشد. می توانید Get-Datastore را اجرا کرده و اطلاعات را بدست آورید. و با استفاده از Move-VM می توان در Storage VMotion vm یا دیسکهای آن در یک Storage داده دیگر استفاده کرد. در اینجا فضای دیسک کافی دارم و به راحتی می توانم درایو را در همان پایگاه داده گسترش دهم. برای شناخت اولین Storage داده با بیشترین فضای خالی دیسک.

Get-Cluster Cluster01 | Get-Datastore | Sort-Object -Property FreeSpaceGB -Descending | Select -First 1

دستور بعدی این است که من هارد دیسک را از VM لیست می کنم که باید افزایش یابد.

Get-VM vm01 | Get-HardDisk -Name ‘Hard disk 2

853

هنگامی که همه کارهایی را که باید انجام دهم تأیید کردم و همه چیز خوب است و می توانم به راحتی دیسک مجازی را افزایش دهم ، دستور زیر درایو را گسترش می دهد.

Get-VM vm01 | Get-HardDisk -Name ‘Hard disk 2’ | Set-HardDisk -CapacityGB ۸ -Confirm:$false

اگرچه نتایج را نشان می دهد اما باز هم با استفاده از cmdlet می توان همان نتیجه را تأیید کرد.

Get-VM vm01 | Get-HardDisk

859

این کار اضافی است اما دقیقاً مربوط به وظیفه فوق نیست ، اگر می خواهید اندازه درایو را افزایش دهید ، دستور زیر می تواند با کمترین تغییر استفاده شود و درایو مناسب را انتخاب کنید. این دستور اول اندازه دیسک را به اندازه داده شده در گیگابایت تغییر می دهد ، (قبل از اجرا می توانید مقدار حداکثر و حداکثر اندازه را که می توانید از Get-PartitionSupportedSize -DriveLetter C استفاده کنید بررسی کنید) ، می تواند با استفاده از Invoke-VMScript یا Invoke به صورت خودکار انجام شود – از راه دور فرمان دهید.

Resize-Partition -Size ۴۰GB  -DriveLetter C

برای استفاده از حداکثر اندازه دیسک به شرح زیر استفاده کنید.

 $size = Get-PartitionSupportedSize -DriveLetter C
Resize-Partition -DriveLetter C -Size $size.SizeMax

745

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا