متن باز

برای چی از Unix استفاده میکنیم

What is UNIX used for

 

 what-is-unix-used-fo

سیستمهای مبتنی بر یونیکس
قبل از بررسی برخی موارد استفاده از آن ، مهم است که با برخی از سیستم های UNIX آشنا شویم.

۱) Solaris
Solaris برای Sun Microsystems ساخته شده است که بعدا توسط Oracle خریداری شد ، یک سیستم اختصاصی UNIX است. در ابتدا در سال ۱۹۹۲ منتشر شد و تا آن زمان به SunOS معروف بود. بعداً ، پس از سال ۱۹۹۳ به Solaris معروف شد. این باعث ایجاد نسخه های جدید سیستم عامل Solaris یعنی Solaris برای سیستم عامل های Power PC ، SPARC و Intel شد. در سال ۲۰۱۰ ، نام آن پس از خرید Sun توسط Oracle به Oracle Solaris تغییر یافت.

۲) HP-UX
مخفف Hewlett Packard UNIX ، HP-UX از اجزای HP سیستم UNIX بود. HP-UX اولین بار در سال ۱۹۸۴ منتشر شد و مبتنی بر System V نسخه ۲ بود که یکی از اولین نسخه های UNIX بود که توسط توسعه دهندگان در آزمایشگاه های AT&T نوشته شده است. HP-UX از قبل روی رایانه هایشان بارگیری شده است.

۳) IBM-AIX
در ابتدا در سال ۱۹۸۶ راه اندازی شد ، IBM AIX براساس سیستم V نسخه ۳ و BSD 4.3 ساخته شده است. ایده این بود که آن را روی دستگاههای IBM اجرا کنیم. امروزه ، از طیف گسترده ای از سیستم عامل های سخت افزاری از جمله Apple Network Server ، سیستم های مبتنی بر PowerPC و رایانه های شخصی PS / 2 پشتیبانی می کند.

۴) A / UX
A / UX عبارت است از اجرای سیستم UNIX توسط اپل که برای رایانه های مکینتاش طراحی شده است. در ابتدا در سال ۱۹۸۸ منتشر شد ، در سال ۱۹۹۵ متوقف شد.

۵) IRIX
IRIS نسخه متوقف شده UNIX است که توسط ( Silicon Graphics SG) برای اجرا در ایستگاه های کاری و سرورهای شرکت نوشته شده است. مانند A / UX ، اولین بار در سال ۱۹۸۸ عرضه شد اما در سال ۲۰۰۶ متوقف شد.

۶) FreeBSD
این یک توزیع UNIX رایگان (غیر اختصاصی) و منبع آزاد است که از شاخه BSD سیستم اصلی UNIX ناشی می شود. FreeBSD با پردازنده های مدرن مانند پردازنده های amd64 ، Intel x86 سازگار است. به دلیل سرعت و پایداری محبوب است. حتی می توانید دسکتاپ X windows مانند XFCE و KDE را اجرا کنید. همراه با بسته های اضافی که آن را برای عملکردهای مربوط به سرور ایده آل می کند. می توانید آن را پیکربندی کنید تا به عنوان یک سرور وب ، سرور FTP یا حتی یک سرور ایمیل عمل کند. آخرین نسخه آن ۴ نوامبر ۲۰۱۹ در زمان نوشتن این بررسی است.

۷) OpenBSD
توسعه یافته توسط پروژه OpenBSD. OpenBSD یکی دیگر از سیستم های رایگان و Open Source است که تمرکز اصلی آن بر روی امنیت ، قابلیت حمل و استاندارد است. در حقیقت ، OpenBSD از توسعه سرویس OpenSSH الهام گرفته است که یک پروتکل ایمن است که بعداً جایگزین telnet شد.

۸) NetBSD
در آخر  NetBSD را داریم. این اولین نسخه از توزیع BSD بود و همچنان در حال توسعه است که آخرین نسخه آن در ۱۴ فوریه ۲۰۲۰ است. مانند بقیه ، این برنامه رایگان و با منبع آزاد است ، سریع ، پایدار ، قابل اعتماد و بسیار امن در نظر گرفته می شود.

UNIX برای چه استفاده می شود؟
اگرچه امروزه دلایل استفاده از UNIX کمتر از آنچه در دهه ۸۰ و ۹۰ بود ، وجود دارد ، اما سیستم های معروف مانند FreeBSD ، NetBSD و Oracle Solaris بسیار مورد استفاده قرار می گیرند ، به ویژه در محیط های Enterprise. حالا بیایید تفحص کنیم و برخی موارد استفاده را ببینیم:

۱) پشتیبانی از برنامه های مرکز داده(Data Center)
روزهای شکوه خود را پشت سر می گذارد ، Solaris به لطف فایل سیستم ZFS قوی هنوز زیرساخت ها و برنامه های مرکز داده را پشتیبانی می کند. علاوه بر این ، هنوز هم در رایانه های علمی توزیع شده ، استقرار سرورهای مجازی ، پایگاه داده و وب سرورها استفاده می شود.

۲) پشتیبانی از Cloud
انواع مختلفی مانند Solaris با زیرساخت های Cloud معاصر مانند Oracle Cloud سازگار هستند. این به آنها امکان می دهد تا برنامه های ابری را به روشی کارآمد و ایمن تأمین کنند.

۳) Enhanced cloud security
با توجه به انطباق با امنیت Cloud ، می توانید با استفاده از Solaris امنیت مورد نیاز برنامه های Enterprise خود را تأمین کنید. و مقیاس بندی و قابلیت اطمینان بالا را تضمین می کند.

۴) قابلیت همکاری و سهولت استفاده
توزیع های مدرن یونیکس بسیار سبک  و نصب آن آسان است. جدیدترین ویژگی های اضافی به کاربران امکان می دهد تا به راحتی خطاهای زمان واقعی را عیب یابی کنند و شما را قادر می سازد اشکال را در سریع ترین زمان ممکن برطرف کنید.

مزایای استفاده از UNIX
در اینجا برخی از مزایای اصلی سیستم های UNIX با استفاده از:

  1. سیستم های UNIX در عملیات چند وظیفه ای بسیار عالی هستند. آنها در ارائه عملکرد و قابلیت اطمینان بالا نمره بالایی می گیرند.
  2. قابل حمل و نصب آن آسان است.
  3. بسته سیستم های مدرن با رابط کاربری بصری و کاربر پسند است که به کاربر اجازه می دهد در هنگام کار اوقات راحتی داشته باشد.
  4. امنیت پیشرفته با تنظیمات اضافی برای سخت کردن سرورها و ایمن نگه داشتن برنامه ها. این امر آن را برای استفاده در مراکز داده ایده آل می کند.
  5. ثبات و مقاومت چشمگیر.

بسته شدن
یونیکس اگرچه مانند گذشته محبوب نبود ، اما سیستمی است که در اکثر محافل سازمانی برای تأمین انرژی برنامه های سطح بالا و سایر سیستم عامل های مهم شرکت با آن حساب می کند. برای چندین دهه این سیستم عامل به تأمین عملیات مهم فناوری اطلاعات در سراسر مأموریت کمک کرده است. با این حال ، لینوکس با جهشی رشد کرده و بیشتر عملکردهای UNIX را غصب کرده است. این بیشتر به این دلیل است که رایگان و منبع باز است. آینده یونیکس همچنان نامشخص است زیرا شرکتهای بیشتری از لینوکس برای نیازهای شرکتی خود استفاده می کنند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا